Szlabany, oferowane przez firmę ADD System, znane są już od dłuższego czasu. Znajdują swoich wielkich zwolenników, oraz przeciwników. Idea ich jest prosta – mają za zadanie oddzielić parking od niepowołanych osób. Stosowane są jako środek prewencyjny mający ustrzec parking, przed parkowaniem na nim samochodów, które nie powinny być tam parkowane.
Zabezpiecza to między innym parkingi przychodni przed zajęciem ich obszaru pojazdami osób, które przyjechały do sklepu na zakupy, a tamtejszy parking był zajęty, lub mieszkańców pobliskich osiedli, którzy parkują, gdyż tak im jest wygodnie, podczas gdy dla pacjentów przychodni nie zostają miejsca. Oczywiście problem ten nie dotyczy tylko przychodni, ale również szpitali, pasaży handlowych, myjni, stacji diagnostycznych, siłowni czy budynków z pomieszczeniami biurowymi, a także urzędów, i wielu innych. Szlaban ma również za zadanie zapewnić pewien stopień bezpieczeństwa, poprzez odgrodzenie obszaru przed wjazdem na teren pojazdów nieautoryzowanych. Szlabany coraz częściej wyposażone są w systemy monitorujące aktywność osób je otwierających, a co nowsze systemy rejestrują także jaki pojazd wjeżdża na dany obszar. Szlaban ma także ułatwić pracę na parkingach płatnych, gdzie za postój trzeba uregulować stosowną opłatę, a chcemy uniknąć sytuacji, w której ktoś odjedzie bez płacenia.
Sposoby otwarcia szlabanu
Szlabany są mechaniczną blokadą, która otwierana jest i zamykana automatycznie. Reagują na otwarcie manualne, jakim jest przycisk fizyczny, a także cyfrowe, bezprzewodowo na odległość. Otwarcie ich może nastąpić z pomocą np. kodu, poprzez wprowadzenie go na klawiaturze numerycznej panelu sterowania. Przypomina on nowoczesny domofon, z klawiaturą znaną z telefonów. W zależności od miejsca montażu inna jest forma otwarcia. Stosowane są dwie opcje otwarcia, pierwsza polega na zawiadomieniu osoby, do której się udajemy, zupełnie jak w domofonie, o naszym przybyciu, a ta otwiera nam szlaban ze swojego lokalu. Drugim sposobem jest wbicie odpowiedniego kodu, który unosi blokadę. Innym rodzajem otwarcia szlabanu jest użycie specjalnego pilota, sparowanego z systemem szlabanu. Poprzez naciśnięcie przycisku w odpowiedniej odległości szlaban się podnosi. Alternatywą są rozwiązania telefoniczne, które poprzez wysłanie SMS-a lub zadzwonienie pod numer szlabanu unoszą go. Stosowane są także rozwiązania, wgrywające pilot w smartfona, oraz synchronizujące tablice rejestracyjne z systemem kamer, które automatycznie dla wprowadzonego pojazdu unoszą szlaban. W przypadku parkingów płatnych stosuje się blokadę w postaci biletomatu – podjeżdżamy, pobieramy bilet, szlaban się unosi, a kolejno po zeskanowaniu biletu w drodze powrotnej oraz uiszczeniu opłaty, szlaban ponownie się otwiera. Każdy jednak szlaban jest wyposażony w ręczny mechanizm jego podniesienia, na wypadek awarii.